Bolesne ribe je potrebno izolovati kad god je to moguće tako da ne bi proširile infekciju među ostalim zdravim stanovnicima akvarijuma.
Najbolji način izolacije bolesne ribe je postavljanje karantinskog akv.
Karantinski akvarijum
Karantinski akvarijum ne treba da ima podlogu niti biljke. Osigurajte sklonište s gore okrenutim saksijama za cveće i upotrebite plastične biljke da biste osigurali ribicama kakav-takav komfor. Koristite sundjer ili unutarnji filter koji ne koristi hemijsku filtraciju ili aktivni ugalj jer će ti proizvodi ukliniti i mnoge lekove kojima ćete tretirati ribicu. Nikako se ne preopuručuju jaki filteri jer strujanje koje će oni proizvoditi može smetati ribici pri oporavku. Akvarijum treba da ima pouzdan grejač koji će osigurati stabilnu temperaturu.
Nauka koja se bavi proučavanjem bolesti riba naziva se IHTIOPATOLOGIJA (od grčkih reči ihtio - riba, pahtos - bolest, logos - nauka). Kao što smo dosad apsolvirali, uzroci od kojih nastaju bolesti mogu biti različiti. Jedna podela uzročnika bi bila:
-Fizičko mehanički uzročnici:
-gnječenje
-ranjavanje
Najčešće se ovo dešava prilikom premeštanja mlađi ili riba iz jednog u drugi akvarijum, prilikom pripreme za transport i u toku transporta.
-Hemijski uzročnici:
- bolest može nastati usled nedostatka nekog vitamina, zagađenja vode toksičnim materijama, manjka kiseonika, prevelikom koncentracijom ugljen dioksida, amonijaka, sumpor-dioksida, itd.
-Biološki uzročnici:
- bakterije
-gljivice
-virusi
Parazit Oodinium pillularis, nije tako čest u ukrasnom akvarijumu, ali se često pojavljuje u uzgojnom, gde može izazvati velike gubitke, posebno kada je u pitanju mlađ.
Reč je o jednoćelijskom parazitskom organizmu, velikom tek toliko da se jedva vidi golim okom. Ako su ribice posute bledo žutim, skoro belim sitnim tačkicama, onda je verovatno reč o ovim parazitima.
Prenošenje
Prisustvo ovih parazita manifestuje se slično kao kod Ichtvophtirius multifiliis, ali su bele tačkice kod Oodiniuma dosta sitnije, pa ribe jače napadnute ovom bolešću deluju kao da su posute prašinom. Ovaj bičar spada u takozvane dinoflagelate koje se često mogu naći u prirodi, kako u slatkoj, tako i u slanoj vodi.
Ovi organizmi su snabdeveni bičevima koji im služe za kretanje, ali i hlorofilom, pa ih možemo kvalifikovati kao alge i kao protozoe. Sposobni su da sami proizvedu hranu putem fotosinteze, a pojedine vrste se hrane i na druge načine.
Sol je jeftin a koristan lek.
Postoji više razloga zbog kojih akvaristi koriste sol:
- -Smanjuje stres
- -Poboljšava "rad" škrga
- -Pomaže zarastanju rana
- -Pomaže ribi da ostane sluzava
- -Sprečava invazije parazita
Vremenom se ribe priviknu na povećani salinitet, pri čemu se evidentno je manje razboljevaju (antibakteriska svojstva soli su ljudskoj populaciji poznata od davnina )
Kratkotrajne slane kupke su prilično delotvorne u borbi sa velikim brojem akvarijumskih napasnika kao sto su:
- Saprolegnija
- Kostia
- Oodinium
- Hilodonela
- Trichodina
- Tetrahimena
- Gyrodactilus
- Dactylogirus