Pa da počnemo... Postoji više različitih teorija o mrestu ciklida, o neophodnim uslovima, temperaturi, osvetljenju, pa i samom prisustvu ostalih riba u akvarijumu. Sve to naravno ima uticaj, ali mrešćenje ovih riba ne bi trebalo da predstavlja neki teži zadatak.
Početak
Prvo morate biti sigurni da imate mužijaka i ženku ( znam, zvuči smešno, ali se često dešava da subdominantni mužijak poprimi sve karakteristike ženke) . To možete utvrditi (ne smem da garantujem da je 100% tačno) po 'lažnoj ikri' (imate temu ovde o tome). To su žućkaste tačke na analnom peraju, mužijaci imaju više od 4, a ženke ih ili nemaju ili ne bi trebalo da imaju više od 3.
Ciklidi su evolucijom nastali od dve grupe morskih riba koje se zovu Scaridae (Papagajke) i Labridae (Labride). Otkud morske ribe pitate se? Odgovor je vrlo jednostavan: Tokom pomeranja tektonskih ploča u dalekoj prošlosti, pojedini delovi mora su se našli okruženi planinama ili višim zemljištem i tako imamo prirodno slano jezero. E sad, pošto je flora i fauna takvog jezera ostala netaknuta, ali su se uslovi života znatno promenili u odnosu na ogromno more, ribe i bilje su se u tim jezerima nastavile razvijati zasebno od njihovih " morskih " rođaka, i tako dobijamo potpuno novu evolucionu granu.
Prvo zvanicno ime ciklidi su dobili od grčke reči Kichle ( koja bi se na srpski mogla prevesti kao Morski Grgeč ), i važno je napomenuti da se reč Kichle odnosila na Labride, koji su kako smo gore napomenuli bili preci modernih Ciklida.
Kada su naučnici počeli da daju latinska imena živom svetu, i kada su počeli sa klasifikacijom u familije, ciklidi su se prvo našli u porodici Labrus, a kasnije će biti prebačene u porodicu Labrida. Na samom početku 19.veka (tačnije 1801.godine), najpoznatiji nemački ihtiolozi tog vremena Johan Gotlob Šnajder (Johann Gottlob Schneider) i Markus Eliser Bloh (Marcus Elieser Bloch) izdvajaju nekoliko najpoznatijih ciklida tog vremena i tu porodicu nazivaju Cichla. Nažalost, nijedan od njih dvojice nije živeo dovoljno dugo da dočekaju stvaranje potpuno odvojene familije riba, pod nazivom Cichlidae, kako je i danas poznajemo.
Auratus, riba koja je zbog svoje lepote i elegcije postala veoma čest stanovnik domaćih akvarijuma. Ova riba potiče iz kamenitih delova Malavi jezera. Što se tiče držanja u akvarijumu, auratus traži pristojne ali ne preterano kvalitetne uslove. Naravno, kao i svi afrički ciklidi zahteva tvrđu vodu.
Optimalna temperatura za ovu ribu je izmedju 22 i 27 °C. Što se tiče veličine akvarijum, nisu preterano zahtevni, ali im je potrebno obezbediti zaklon u vidu naslaganog kamenja.Rado prihvata sve vrste hrane iako se u prirodi hrani algama i mikroorganizmima koji se hvataju na kamenje.Auratusi ne oboljevaju od BLOAT-a koji ubija mnoge Malavi ciklide.
Razne forme Pseudotropheus fainzilberi sa različitih mesta su dostigle veliku popularnost među akvaristima, gde prednjači OB morf.
Primetili smo da u uvozima iz divljine ove ribe OB morfa se pojavljuju u dve forme. Jedna, OB forma ima crna obeležja dok druga OB forma nema skoro ni jedan.