
Gmizavci, ili reptili (Reptilia) su odigrali izuzetno značajnu ulogu u istoriji razvoja životinjskog sveta jer je to prva grupa kičmenjaka koja je u potpunosti izašla na kopno. Ova evolucija omogućena je zahvaljujući razvitku jaja sa amnionom: opna (amnion) je obavijala embrion koji se nalazio u tečnoj sredini, pa je embrion mogao da se razvija lebdeći u tečnosti, a nije bilo potrebno da se jaja polažu u vodi.
Opšte osobine
Gmizavci su poikilotermne životinje čija telesna temperatura zavisi od temperature okoline. Sa padom temperature spoljašnje sredine, pada i njihova telesna temperatura.

Poreklo: Jemen i Južni deo Saudijske Arabije.
Stanište: Vlažni planinski obronci i doline gde se vlažnost na momente 2-3 puta dnevno povećava a ostatak dana je suvlje.

BOLESTI kod akvarijumskih kornjača je najbolje sprečiti optimalnom negom životinja, raznovrsnom ishranom, dovoljnim prostorom za kretanje, sunčem i toplotom i redovnim menjanjem vode. Čista voda sprečava širenje bolesti.
Evo nekih uputstava vlasnicima kornjača. Posle svakog kontakta sa kornjačama ili vodom u akvarijumu, dobro oprati ruke. Vodu u akvarijumu prilikom menjanja nikako ne »povlačiti« vazduhom iz usta. Ne upotrebljavati antibiotike bez preke potrebe, jer prouzrokovači bolesti postaju imuni na njih.

Kao za mnoge druge kućne ljubimce, i za crvenouhe kornjače važi da se tajna kvaliteta ishrane sastoji u raznolikosti obroka. U zoo prodavnicama redovno možete naći više vrsta suvih, gotovih vrsta hrane.
Najpopularniji su sušeni račići, gamarijusi, sušene ribice i ostali vodeni organizmi pomešani u hrani poznatijoj kao kril, srce u kocki, različita granulisana hrana. Za ishranu mogu se koristiti i hrane za ribe, kao što su tubifex u kocki i različita granulisana hrana za japanke i cihlide.
Postojbina malih akvarljumskih kornjača je Florida a to najčešće zaboravljaju naši hobisti, ne obezbeđujući svojim ljubimcima konstantno potrebnu temperaturu. Naime optimalna skala je između 25 - 30 stepeni (kako vode tako i vazduha) a na 20° nihov metabolizam bitno smanjuje svoje funkcije pa i uzimanje hrane. Tu leže uzroci konstantnog gubljenja apetita na šta se žale vlasnici ovih ljupkih životinjica.
Drugi, ništa manje ozbiljan problem predstavlja omekšavanje oklopa. Lek za to je AD3 vitamin (vodotopljiv) koji se nakapa u vodu (ako je reč o terarijumu) ili na hranu. Što se tiče ishrane jelovnik što raznovrsniji: od seckanog nemasnog mesa i glista do kuvane šargarepe i spanaća. Takođe treba im ponuditi i ostali asortiment iz jelovnika akvarijumskih ribica, postoje i specijalizovane vrste dehiriranih insekata i drugih koncentrata veštačkog porekla.

Anola vodi poreklo iz Sjedinjenih Država i dosta je rasprostranjena po celoj Americi, ne zna se tačan broj vrsta ali naučnici tvrde da ima preko 300 vrsta Anola u Americi.
Žive na drveću, pa zato je za njih potreban terarijum malo većih dimenzija sa dosta grana i lišća, inače njihove duge, tanke noge odlično su prilagođene za skakanje sa grane na granu i za čučanje na svim, osim na najtanjim granama.