Get Adobe Flash player

Translate website

Serbian Bulgarian Czech English German Greek Hungarian Macedonian Russian

Prijatelji sajta



Image and video hosting by TinyPic

Više vam vredi da svakog dana posvetite akvarijumu desetak minuta i na vreme uočite promene, nego da jednom sedmično ili mesečno utrošite sate pokušavajući da popravite nešto, što je već uzelo maha...

Image and video hosting by TinyPic


Android aplikacija

 
 Preuzmi aplikaciju i
uživaj!!!

Držanje gmizavaca i vodozemaca je nešto posebno. Izgled i ponašanje tih životinja fascinira. Terarijum dozvoljava stvaranje pustinjskog pejzaža, prašume ili kopneni biotop blizak prirodi.

Posmatranje životinja će vas uskoro trgnuti iz rutine. Neke od životinja pobeđuju strah prema ljudima, druge pokazuju uzbudljivo ponašanje kada se drže u terarijumu, npr. lov ili ponašanje pri razmnožavanju.

Bez obzira za koju životinju se odlučite za malu vrstu agama ili za kameleona koji menja boje gmizavac ili vodozemac će obogatiti vaš život.

Impresivno je da su gmizavci nastanili Zemlju pre 300 miliona godina. I bili su nesporni vladari Zemlje u periodu dugom 200 miliona godina, davno pre pojave čoveka. Ovaj savetnik vam daje prvi pregled o različitim uslovima drzanja i najpopularnijim vrstama gmazova. 

Izvor specijalizirane literature o pojedinim grupama životinja i vrsta je dostupna u specijaliziranim trgovinama.

Gmizavci, vodozemci i člankonošci su obično vrlo dobro prilagođeni svojim prirodnim staništima. Vazno je ispuniti te zahteve na najbolji mogući način kako bi osigurali da se životinje dobro osećaju pri držanju u terarijumu. Pri odgovornom održavanju, životinje će ostati zdrave i uveseljavaće svog držaoca svojim bogatim repertoarom.

Posebna obležja pustinje uključuju veliku suvoću, zajedno sa velikim varijacijama u temperaturi tokom dana i noći. Trebali biste koristiti čisti pesak ili, u slucaju gmizavaca koji kopaju, mešavinu peska i gline kao podlogu.

Osvetljenje se sastoji od dnevne svetlosti kao sto je sera reptil daylight compact, i dodatne svetlosti koja daje pregrst UV-A i UV-B zraka, kao sto je sera reptil desert com¬pact 10%. Na taj način zadovoljavate velike potrebe za svetlom pustinjskih stanovnika terarijuma. Životinje će ostati zdrave i pokazivati svoje prirodno ponašanje.

Instalirajte grejaci kabal (sera reptil heat cable) ili grejaću podlogu (sera reptil thermo comfort mat) ispod substrata kako bi simulirali dnevno gejanje substrata. Ako je potrebno, oni mogu ostati uključeni i celu noć. Možete, takođe, koristiti i halogensku spot sijalicu (sera reptil sun spot) kako bi stvorili lokalna područja topline. Prosečna temperatura u pustinjskim terarijumima je 30°C, i može biti i 45 - 55°C ispod halogenske spot sijalice. Temperaturu treba spustiti na 15 - 20°C noću.

Konstrukcije kamenja i korenja dozvoljava stvaranje supljina i osunčanih mesta. Osigurajte da životinje ne mogu kopati ispod tih dekoracija. Možete povezati te konstrukcije silikonom kako bi sprečili da se životinje zaglave. Lagano navlazite podlogu u jutru. Tako simulirate stvaranje roše. Međutim, vlažnost bi se trebala osusiti relativno brzo. Čak i pustinjske životinje trebaju imati malu posudicu za vodu. Agave i kaktusi bez opasnog trnja su prikladne za sadnju. Alternativno, možete koristiti i plastično bilje.

Temperature su skoro uvek iste u svim terarijumima (otpr. 24 -26°C) sa visokom vlažnosti vazduha (80%) u tropskim kišnim šumama. Prašumske životinje se obično penju i žive na drveću. To bi se trebalo uzeti u obzir pri slaganju terarijuma. Prikladna podloga je ona koja je otporna na plesan i bez dodataka i gnojiva. Terarijski humus kao što je sera reptil coco soil koji je spakovan na način koji štedi prostor zahvaljujući obliku briketa. Kada dodate vodu, ova podloga za dno povećava svoj volumen.

Po mogućnosti postavite grejače podloge u prašumskim terarijumima na zadnji zid kako bi sprečili da podloga postane suva. To nije problem pri korištenju samolepljive gejaće podloge sera reptil thermo comfort mat S i M. Vodootporni drveni komadi osim što su lep ukras vrlo su vazni element u terarijumu. Gotove sve neotrovne sobne biljke koje se nude na tržistu su prikladne za sadnju, npr. orhideje, bromelije, tillandsias, tropska paprat, mahovina kao i razne Fikus vrste. Pripazite da dobijete nepognojene biljke. U slučaju nejasnog porekla, istuširajte biljke nekoliko puta i po mogućnosti obilno ih zaliti pre sadnje u terarijum.

Preporučljivo je napraviti drenažu kako bi izbjegli da višak vode podlogu čini močvarnom. Prekrijte dno sa tankim slojem sera siporax, pa ga prekrijte sa sera filtrirajuća vata i tada stavite podlogu na vrh.

Životinje sa Iepljivim nogama zahtevaju glatku površinu za penjanje. Bambus štapovi su idealna dekoracija u tom slučaju.

Pretraga

Sponzori

Akva svet TIM

Akva svet TIM

Akva svet TIM

AkvarioLand

Akva svet TIM

Sale Akvarijumi - Akva svet TIM Image and video hosting by TinyPic

Akva svet TIM

Pitalica klikni

Svi posetioci sajta Akva svet imaju pravo da besplatno koriste sadržaje sajta ukoliko ne krše pravila korišćenja. Deljenje sadržaja je dozvoljeno bez izmena, uz obavezno navođenje izvora teksta i fotografija. www.Akvasvet.org ne poseduje autorska prava na objavljene slike, ukoliko to nije drugačije navedeno. Na Forumu, u komentarima, zabranjeno je vređati, koristiti huškački govor ili govor mržnje!!! Akva Svet Tim © 2013. All Rights Reserved - Sva prava pridržana. Kontakt mail: [email protected]