Mahovine i vodene paprati svoju najveću lepotu dostižu upravo kada izgledaju najprirodnije, kada su prikačene na komade korenja ili drveća koje leži u vodi.Upravo zbog te prirodne atmosfere se biljke iz rodova Microsorum, Bolbitis i Vesicularija gaje upravo tako, pričvršćene za drvenu osnovu.
Kod formiranja novog akvarijuma važan je izbor akvarijumskog bilja u odnosu na njihovu maksimalnu visinu i mesto sadnje u akvarijumu. Klasična je nedoumica koliko biljaka je potrebno za jedan akvarijum?
Na primer, za onaj čije su dimenzije dna 100 х 40 cm odgovarajući broj je oko 80 biljaka.
Prema mestu sadnje u akvarijumu bilje delimo na ono nižeg rasta, koje sadimo u prvom planu, te ono srednjeg i višeg rasta za srednji i zadnji deo. Za prednji plan akvarijuma biramo bilje nižeg rasta do 15 cm visine, koje neće skrivati pogled u dubinu.
Ovoga puta upoznaćemo se sa šest vrsta biljaka koje su pogodne za sadnju u prvom planu akvarijuma.
To su različite vrste nižih kriptokorina koje zahtevaju svetlost srednjeg intenziteta, odgovara im temperatura vode od 22 do 28 stepeni C i rastu srednjom brzinom.
Sporijeg rasta je Echinodorus griesebachii koji zahteva podjednake uslove kao i prethodne kriptokorine. Dekorativna je i javanska mahovina koja zahteva svetlo slabijeg intenziteta, odgovara joj temperatura vode od 22 do 30 stepeni C i napreduje srednjom brzinom.
Niže anubije nane takođe se mogu iskoristiti za sadnju u prvom planu. Za ovo su odgovarajuće još dve vrste, Elecharis parvula i Lilaeopsis kojima odgovara temepratura vode od 18 do 28 stepeni C.
Postoji mnogo razloga za držanje akvarijuma punog bilja: održavanje određenog kvaliteta vode, stvaranje sigurnog skloništa za male ribice i si. Na kraju, budimo iskreni ljudi poput nas drže ovakve akvarijume jer oni izgledaju prelepo! Dakle, ako bi neko slušao razgovor akvarista koji vole bilje u svom akvarijumu, mogao bi čuti o svetlo zelenoj boji o dugačkom bujnom lišću amazonskih sabljarki ili o crvenoj boji Tigrastog lotusa. Vizuelni zavisnici su inspirisani pejzažom i tonovima biljnog akvarijuma.
Baš kao patka koja deluje smireno na površini vode, ali neprestalno radi nogama ispod, tako i korenje naših biljaka ima svoje avanture, baš tamo, ispod površine podloge. Ako korenje nije dobro pripremljeno, listovi biljaka će se vrlo brzo sušiti. U ovom slučaju, ono što ne vidimo je mnogo važnije od onog što vidimo. Korenje biljaka nije mnogo zahtevno, ali ima svoje potrebe i ako te potrebe ispunimo i vaše biljke će lepse izgledati.
Postavljanje drveta ili kamena u akvarijum u velikoj meri doprinosi poboljšanju estetskog izgleda celokupne celine. Ali, to ne mora uvek da bude slučaj jer zbog raznolikosti tekstura, oblika i boja neko drvo ili kamen može delovati previše sirovo (grubo) i time narušavati prirodni izgled akvarijuma koji ste se toliko trudili da postignete. Takvo drvo, odnosno kamen, trebalo bi "presvući" pre konačnog postavljanja u akvarijum. Na taj način vaš komad će izgledati kao da je u akvarijumu nekoliko decenija, a što još važnije - lakše i bolje ćete ga uklopiti u okolinu. Pod "presvlačenjem" se podrazumeva postavljanje mahovine na površini panja ili kamena. Uglavnom se koristi mahovina vrbe (Fontinalis) ili javanska mahovina (Vesicularia). Da biste spojili mahovinu za željeni komad, trebali bi znati u kom položaju će biti postavljen u akvarijum. Ovo je potrebno da bi odabrali pravo mesto za mahovinu na samom drvetu ili kamenu koje bi, pre svega, trebalo biti na vidljivom mestu tj. sa vidljive strane akvarijuma.