Get Adobe Flash player

Translate website

Serbian Bulgarian Czech English German Greek Hungarian Macedonian Russian

Prijatelji sajta



Image and video hosting by TinyPic

Više vam vredi da svakog dana posvetite akvarijumu desetak minuta i na vreme uočite promene, nego da jednom sedmično ili mesečno utrošite sate pokušavajući da popravite nešto, što je već uzelo maha...

Image and video hosting by TinyPic


Android aplikacija

 
 Preuzmi aplikaciju i
uživaj!!!

 Direktni uzročnici bolesti su zaražene ribe, koje po akvarijumu raznose zaražen izmet, mokraću, sluz, kao i leševi uginulih riba. Takođe, ne smemo zaboraviti da zaraze u akvarijumu mogu doći i od zaraženog bilja, puževa, dafnije, tubifeksa, itd.

Da bismo sprečili infekcije moramo pravovremeno reagovati. Prvo i osnovno što treba uraditi je da bolesne ribe prebacimo u karantinski akvarijum i tamo ih lečimo. Uginulu ribu treba odmah izbaciti. Kod većih epidemija, preporučljivo je ponovno formiranje akvarijuma, uz prethodnu dezinfekciju svega: stakla, prelivnih cevi, kamenja, drveta, bilja, riba, tj. kompletnog scenarija blagim rastvorom kalijum-hipermangana. Ukoliko ribu hranite dafnijama i tubifeksom, dobro obratite pažnju gde ih prikupljate ili kupujete. Bolest se takođe može uneti vodom, pogotovo ako ste je uzeli iz reke ili jezera, jer gde ima ribe ima i ribljih bolesti.

Indirektni uzročnici infekcije riba mogu biti nedovoljno tehnološki obrađena hrana (nije sterilisana), buđava hrana, hemijski neispravne kesice za pakovanje riba za transport, mrežice za hvatanje riba, i slično. Osvrnimo se na neke bolesti koje proističu iz loše ishrane.

Zapaljenje želuca (gastritis et enteritis)

Uzrok ove bolesti je uglavnom nemarnost akvariste koji svoju ribu hrani neispravnom proteinskom i lisnatom hranom. Obratite pažnju da hrana u svom sastavu nema više od 2-3% kuhinjske soli i da nije poplesnavila ako duže vreme stoji. Možemo takođe napraviti grešku i ako sami pravimo miks hranu i dajemo je ribama nedovoljno odmrznutu. Ribe koje su obolele od zapaljenja želuca i creva prepoznaćemo tako što imaju proširen abdomen, anus im je ispupčen i crven. Plivaju nekontrolisano, uznemirene su, ponekad skaču iz vode, gube izvorne boje, naglo mršave, a i slabo su pokretne. Za sprečavanje ove bolesti moramo primenjivati preventivne mere kao što su: koristiti ispravnu proteinsku i lisnatu hranu ne stariju od 2 meseca, koju ćemo u međuvremenu čuvati na tamnom, suvom i hladnom mestu.

Gojaznost riba(omašćenje unutrašnjih organa)

Uzrok ove bolesti je takođe loša ishrana nekvalitetnom hranom, oskudnom belančevinama, vitaminima, i amino-kiselinama. Ribu obolelu od ove bolesti prepoznaćemo po uvećanom abdomenu i nakostrešenim krljuštima. Obično je ikra prilikom mresta ovako obolelih riba zamućena, a boja joj je sivo bela. Spoljni omotač ikre je smežuran. Sto se tiče prevencije, ista je kao i kod prethodne bolesti - KVALITETNA I PRAVILNA ISHRANA!

Zapamtite, osnovno pravilo akvaristike je: RIBE HRANIMO SAMO ONOLIKO KOLIKO MOGU POJESTI DOK HRANA NE PADNE NA DNO AKVARIJUMA!

Pretraga

Sponzori

Akva svet TIM

Akva svet TIM

Akva svet TIM

AkvarioLand

Akva svet TIM

Sale Akvarijumi - Akva svet TIM Image and video hosting by TinyPic

Akva svet TIM

Pitalica klikni

Svi posetioci sajta Akva svet imaju pravo da besplatno koriste sadržaje sajta ukoliko ne krše pravila korišćenja. Deljenje sadržaja je dozvoljeno bez izmena, uz obavezno navođenje izvora teksta i fotografija. www.Akvasvet.org ne poseduje autorska prava na objavljene slike, ukoliko to nije drugačije navedeno. Na Forumu, u komentarima, zabranjeno je vređati, koristiti huškački govor ili govor mržnje!!! Akva Svet Tim © 2013. All Rights Reserved - Sva prava pridržana. Kontakt mail: [email protected]