Get Adobe Flash player

Translate website

Serbian Bulgarian Czech English German Greek Hungarian Macedonian Russian

Prijatelji sajta



Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Više vam vredi da svakog dana posvetite akvarijumu desetak minuta i na vreme uočite promene, nego da jednom sedmično ili mesečno utrošite sate pokušavajući da popravite nešto, što je već uzelo maha...

Image and video hosting by TinyPic


Android aplikacija

 
 Preuzmi aplikaciju i
uživaj!!!

Gmizavci, ili reptili (Reptilia) su odigrali izuzetno značajnu ulogu u istoriji razvoja životinjskog sveta jer je to prva grupa kičmenjaka koja je u potpunosti izašla na kopno. Ova evolucija omogućena je zahvaljujući razvitku jaja sa amnionom: opna (amnion) je obavijala embrion koji se nalazio u tečnoj sredini, pa je embrion mogao da se razvija lebdeći u tečnosti, a nije bilo potrebno da se jaja polažu u vodi.

Opšte osobine

 Gmizavci su poikilotermne životinje čija telesna temperatura zavisi od temperature okoline. Sa padom temperature spoljašnje sredine, pada i njihova telesna temperatura. Izlažući telo sunčevim zracima, gmizavci nastoje da zadrže telesnu toplotu. Zbog toga su u nepovoljnom položaju u onim oblastima gde oblačno i hladno vreme umanjuje takve mogućnosti. To je razlog što gmizavci uglavnom prebivaju u toplijim krajevima. Relativno mali broj vrsta nastanjuje predele velike geografske širine. Telo im je zaštićeno rožnim krljuštima (kod nekih grupa, to su ploče),

Opširnije...

BOLESTI kod akvarijumskih kornjača je najbolje sprečiti optimalnom negom životinja, raznovrsnom ishranom, dovoljnim prostorom za kretanje, sunčem i toplotom i redovnim menjanjem vode. Čista voda sprečava širenje bolesti.

Evo nekih uputstava vlasnicima kornjača. Posle svakog kontakta sa kornjačama ili vodom u akvarijumu, dobro oprati ruke. Vodu u akvarijumu prilikom menjanja nikako ne »povlačiti« vazduhom iz usta. Ne upotrebljavati antibiotike bez preke potrebe, jer prouzrokovači bolesti postaju imuni na njih. Ako nam kasnije zaista zatrebaju, mogu da ne deluju. Voda u akvarijumu treba da bude čista i bez mirisa.

Razmnožavanje prouzrokovača bolesti se na taj način smanjuje. Ako se desi da se inficirate Salmonellom, recite lekaru da imate kornjače. Simptomi su: visoka temperatura, proliv, grčevi u stomaku, mučnina...

Evo i nekoliko čestih bolesti, uzroci i njihovo lečenje!

Ljušćenje stomačnog oklopa

Simptomi: Na više mesta na stomačnom oklopu vide se tragovi Ijuštenja

Opširnije...

Poreklo: Jemen i Južni deo Saudijske Arabije.

 Stanište: Vlažni planinski obronci i doline gde se vlažnost na momente 2-3 puta dnevno povećava a ostatak dana je suvlje.

 Dostupnost: Jedna od najpopularnijih vrsta kameleona u svetu. Kod nas se sve češće gaje i ima par odgajivača koji ih redovno razmnožavaju. Pogodni za takozvane početnike, tj. one kojima je ovo prvi gušter, ali se treba dobro raspitati i načitati pre kupovine, jer su osetljiviji u odnosu na Bradate agama i Leopard gekone. Cene im se kreću od 35 eur pa naviše u odnosu na veličinu. Ova vrsta nije je ns CITES listi tako da je potrebna određena dokumentacija od odgajivača.

 Veličina i izgled: Velika je razlika u veličini između mužjaka i ženki. Ženke su manje ali robusnije, imaju manju krestu na glavi (do 2.5-3cm) i dostižu veličinu od nekih 30ak cm sa repom, koji je uglavnom uvijen pa deluju kraće. Mužjaci su izduženiji i imaju tanje telo, skoro duplo veću krestu čak i do 5cm. Rastu čak do 45-50 cm sa repom. Mužjaci imaju više šara, ali u suštini imaju iste boje kao i ženke. Osnovna boja je zelena, šare ili tufne mogu biti u raznim nijansama braon, žute, tirkizne, crne, svetlo narandžaste i ostalih nijansi zelene boje.

Opširnije...

Postojbina malih akvarljumskih kornjača je Florida a to najčešće zaboravljaju naši hobisti, ne obezbeđujući svojim ljubimcima konstantno potrebnu temperaturu. Naime optimalna skala je između 25 - 30 stepeni (kako vode tako i vazduha) a na 20° nihov metabolizam bitno smanjuje svoje funkcije pa i uzimanje hrane. Tu leže uzroci konstantnog gubljenja apetita na šta se žale vlasnici ovih ljupkih životinjica.

Drugi, ništa manje ozbiljan problem predstavlja omekšavanje oklopa. Lek za to je AD3 vitamin (vodotopljiv) koji se nakapa u vodu (ako je reč o terarijumu) ili na hranu. Što se tiče ishrane jelovnik što raznovrsniji: od seckanog nemasnog mesa i glista do kuvane šargarepe i spanaća. Takođe treba im ponuditi i ostali asortiment iz jelovnika akvarijumskih ribica, postoje i specijalizovane vrste dehiriranih insekata i drugih koncentrata veštačkog porekla.

Kao za mnoge druge kućne ljubimce, i za crvenouhe kornjače važi da se tajna kvaliteta ishrane sastoji u raznolikosti obroka. U zoo prodavnicama redovno možete naći više vrsta suvih, gotovih vrsta hrane.

Opširnije...

Pretraga

Sponzori

Akva svet TIM

Akva svet TIM

Akva svet TIM

AkvarioLand

Akva svet TIM

Sale Akvarijumi - Akva svet TIM Image and video hosting by TinyPic

Akva svet TIM

Pitalica klikni

Svi posetioci sajta Akva svet imaju pravo da besplatno koriste sadržaje sajta ukoliko ne krše pravila korišćenja. Deljenje sadržaja je dozvoljeno bez izmena, uz obavezno navođenje izvora teksta i fotografija. www.Akvasvet.org ne poseduje autorska prava na objavljene slike, ukoliko to nije drugačije navedeno. Na Forumu, u komentarima, zabranjeno je vređati, koristiti huškački govor ili govor mržnje!!! Akva Svet Tim © 2013. All Rights Reserved - Sva prava pridržana. Kontakt mail: [email protected]