Get Adobe Flash player

Translate website

Serbian Bulgarian Czech English German Greek Hungarian Macedonian Russian

Prijatelji sajta



Image and video hosting by TinyPic

Više vam vredi da svakog dana posvetite akvarijumu desetak minuta i na vreme uočite promene, nego da jednom sedmično ili mesečno utrošite sate pokušavajući da popravite nešto, što je već uzelo maha...

Image and video hosting by TinyPic


Android aplikacija

 
 Preuzmi aplikaciju i
uživaj!!!

 Odabir roditelja

 Kad su prepoznati mužjaci i ženkice, potrebno je odabrati odgovarajući par. Postoji nekoliko važnih načina za odabir idealnih roditelja:

  1. Odaberite ribu koja ima lepe oznake i boju – ta će dati atraktivne mlade

  2. Koristite jedino odrasle, zdrave ribe jer nezdrava riba, ako se mresti, može dati bolesne i deformisane potomke.

  3. Svakako budite sigurni da je par skladan. Mnoge vrste se ne smeju staviti zajedno u mresni akvarijum i očekivati da će se pariti. U stvari, mnogi ciklidi, se pare iz svoje grupe tek nakon što su zajedno boravili mesecima, pa i godinama. Kod pojedinih vrsta jedan će partner gnjaviti i tući drugog do smrti ako mu ne odgovara.

  4. Izbegnite mešanje različitih boja i oblika jer su mladi takvog para u pravilu neatraktivni.

 Svakako odaberite par iste vrste, jer su hibridi u pravilu sterilni. Kod nekih ciklida i kilifisha, ženke drugih vrsta izgledaju vrlo slično.

    Reproduktivne strategije i načini razmnažanja

 
 
 Leženje jajašaca 
 
  Većina akvarijumskih riba pripadaju grupi onih koje lijegu jajašca koja se oplođuju vanjskom oplodnjom. Ove se ribe dele u sedam grupa:
 -oni koji raspršuju jajašca
 -oni koji spremaju jajašca
 -oni koji kriju svoja jajašca
 -oni koji zakopavaju jajašca
 -oni koji nose jajašca u ustima
 -graditelji gnijezda
 -živorotke
 

Raspršivaci jajašaca:

ove vrste jednostavno snesu svoja lepljiva ili ne lepljiva jajašca i puste da padnu na podlogu, biljke, ili plutaju po površini. Ove vrste se ne brinu o svom leglu i čak i jedu svoja vlastita jaja. Ove, obično jatašice, se mogu mrestiti u grupama ili parovima. Obično donose na svet veliki broj malenih jajašaca. Potomstvo vrlo brzo raste.

 

Sprematelji jajašaca:

Ove vrste spremaju, polažu jaja na podlogu (staklo akvarijuma, drvo, kamenje, biljke). Obično nose manje jaja nego prva grupa i tako su ta jaja u pravilu i krupnija.

Dele se u dve grupe
  -one koji se brinu za svoja jaja
  -one koji to ne rade
 Među onima koji se brinu za svoja jaja su ciklidi i neki somovi.
 

Pećinari:

ležu jaja u pećinicama i rupama, dok otvorenito čine na otvorenom. Ove ribe formiraju parove i imaju razvijen jak osećaj za brigu o leglu kojeg čiste i brane. Jajima treba nekoliko dana da se izlegu a leglo onda često čuvaju roditelji. Neki somovi, ciprinidi i kilifishevi pripadaju u grupu onih koj se ne brinu o svojem podmlatku. Ove vrste ležu jaja na neku površinu i tada ih napuštaju. No, ove vrste obično ne jedu svoja jaja.

Kopači (oni koji zakapaju jaja):

ove vrste obično nastanjuju vode koje u neko doba godine presušuju. Većina tih vrsta su dvodihalice koje ležu jajašca u blatu i mulju. Roditelji vrlo brzo stare i postavljaju svoja jaja pre smrti kad voda počinje isušivati. Jaja ostaju u uspavanom stanju dok ne padne kiša i stimuliše ih na izlegenje.

Nosači (oni koji nose jaja u ustima):

To su vrste koje nose jaja ili mlade u ustima.

Ustašice se dele na:
  -ovophile (jajašice)
  -larvophile (licinkašice)
 Prve nose svoja jaja u udubinu i te ih ženka usiše u usta. Mali broj krupnih jaja ostaje u majčinim ustima i tamo se izleže, a leglo ostaje kod majke još neko vreme. Oplodnja obično se dešava pomocu tzv. jajnih tačaka koje su obojene izražene tačke blizu analnog peraja kod mužjaka. Kad ih ženka ulgeda, pokušaće ih usisati misleći da su jaja, no umesto toga usiše spermu i tako omogući oplodnju jaja koja su joj u ustima. Mnogi ciklidi i neke ribe labirintašice pripadaju ovoj vrsti. Druge, ustonoše, polažu jaja i čuvaju ih dok se ne izlegu. Nakon toga, ženka će pokupiti mališane i držati ih u ustima. Kad dovoljno odrastu da se mogu sami braniti, ona će ih pustiti. Neki čistači pripadaju u ovoj vrsti riba.
 
Graditelji gnezda:

Ove ribe grade neku vrstu gnezda za svoja jaja. To je obično u obliku mehurića kombinovanih sa ostacima biljaka ili onih koje prave same ribe (labirintnjace ili somovi), ili ih kopaju u podlozi (ciklidi). Ove ribe se jako brinu o potomstvu.

Živorotke
 
 Živorotke su ribe koje rađaju žive mlade. Postoji dva tipa živorotki:
   -ovovivipari, kod kojih se jaja izlegu unutar ženke pre rodenja;
   -vivipari, gde nema oblikovanih jaja već mladunuci odrastaju u kružnom crevu unutar ženke. Ove ribe su obično vrlo lake za uzgoj.
 
 

Pretraga

Sponzori

Akva svet TIM

Akva svet TIM

Akva svet TIM

AkvarioLand

Akva svet TIM

Sale Akvarijumi - Akva svet TIM Image and video hosting by TinyPic

Akva svet TIM

Pitalica klikni

Svi posetioci sajta Akva svet imaju pravo da besplatno koriste sadržaje sajta ukoliko ne krše pravila korišćenja. Deljenje sadržaja je dozvoljeno bez izmena, uz obavezno navođenje izvora teksta i fotografija. www.Akvasvet.org ne poseduje autorska prava na objavljene slike, ukoliko to nije drugačije navedeno. Na Forumu, u komentarima, zabranjeno je vređati, koristiti huškački govor ili govor mržnje!!! Akva Svet Tim © 2013. All Rights Reserved - Sva prava pridržana. Kontakt mail: [email protected]