
Rod Centropyge sa svoje 34 vrste pripada familiji Pomacanthidae – Angelfishes, koja ima ukupno 7 rodova.
Cenropyge se nazivaju jos i „mini andjeli“ ili „patuljasti andjeli“ zbog svoje veličine koja ne prelazi 15cm, uglavnom oko 10cm , za razliku od svojih rođaka koji rastu i do 60cm.
Najpoznatije vrste ovog roda su:
-C.Bispinosus,
-C.Bicolor,
-C.Loriculus,
-C.Flavissimus,
-C.Potteri
Centropyge žive u Indo-Pacificu , Mikroneziji, Crvenom Moru na dubinama uglavnom do 50m (postoje vrste koje žive i na većim dubinama). Prirodno stanište im je koralni greben na kome žive uglavnom zajedno 3-7 primeraka, pri čemu je samo jedan mužjak.
Centropyge su po prirodi omnivore , jedu od algi do sunđera, invertebrata. U akvarijumskim uslovima prihvataju svu vrstu suve i smrznute hrane. Svi primerci ovog roda imaju sličan oblik tela. Interesantno za ove ribe je da postoje razlike u izgledu na osnovu lokacije. Na primer: Loriculus sa Marsalskih ostrva je crvene boje sa debljim crnim vertikalnim prugama, sa Božićnih ostrva Loriculus su crveni ili narandzasti sa tankim crnim vertikalnim prugama, postoje i sa nedefinisanim prugama , kao i sa dosta žute boje…
Ovaj rod je veoma zastupljen u morskoj akvaristici, pre svega zbog svog „andjeoskog“ ponašanja, plivanje ovih riba podseća na njihove daleko veće i skuplje rođake – Angelfish. Ne traže velike akvarijume niti neke specijalne uslove. Bitno je da znate da se ove ribe ubacuju kao poslednji stanovnici vašeg akvarijuma, jer mogu biti agresivne prema manjim ribama, vremenom postaju teritorijalne. Povećanje broja riba u akvarijumu nije rešnje jer u „guzvi“ mogu postati jos agresivnije. Potrebno im je obezbediti i neki prolaz ili sklonište od živog kamenja, ne preporučuje se držanje više primeraka iste vrste, a za držanje više vrsta se preporučuje nabavka mlađih primeraka i zajedno ubacivanje u akvarijum. Ribe ovog roda mogu da „čackaju“ polipe korala, kao i meke korale – zoanthuse , neće ih pojesti ali od diranja koral neće biti otvoren. Kažem „mogu da čackaju“ jer ne postoji bukvalno nikakvo pravilo, čuo sam različita iskustva, čak i kada je u pitanju ista vrsta ribe. Ove ribe kada stižu iz mora, trebalo bi da prođu dug karantin, prvenstveno što se u oblasti Filipina i dalje love otrovima (cijanidom) , kao i što je sasvim normalno da stižu zaražene parazitima (protozoans)…