Ovde ćemo u samo par koraka (rečenica) predstaviti šta Vam je potrebno za pravilno funcjonisanje i održavanje osnovnih bioloških uslova, higijene i čistoce, kao i za održavanje života riba i biljaka u akarijumu.
1. Potrebno je da se odlučite za oblik i veličinu akvarijuma.
U ponudi su takozvane ''kugle'', gotovi akvarijumi ili pravljenje po meri.
Kugle treba izbegavati, nisu praktične i biće mučenje za vaše ljubimce.
Treba obratiti pažnju o postavljanju akvarijuma, da ne bude na direktnom udaru sunca, da bi se umanjio rast algi.
Karantinski akvarijum je nužno zlo kojeg bi svaki akvarista trebao nabaviti doslovce onog momenta kad se počne baviti akvaristikom.
Zašto?
Zato što se ribice, po mišljenju koje vlada kod neupučenih, nerazboljevaju. O stanju vašeg akvarijuma, vašoj pažnji i brizi zavisi koliko često, ali nažalost, bolesna ribica je nešto što se desi i najiskusnijim akvaristima.
Nadalje, ribe se mogu fizički povrediti, bilo na dekoraciju u akvarijumu (oštre predmete izbacite), bilo u međusobnim borbama. Ako nemate karantin, tada nastaje panika:
Opširnije...
Osim klasične filtracije u akvaristici se koristi i UV (UltraVioletna-ultraljubičasta) sterilizacija vode. Ovakav tip filtracije, odnosno sterilizacije (pošto UV sterilizatori nisu filteri i trebaju pred-filtraciju) učinkovito uništava bakterije, gljivice, alge i viruse.
Rade na principu izlaganja mikroorganizama spektru ultraljubicastog zračenja na valnoj dužini od oko 254 nm koji izravno deluje na DNK strukturu te ih uništava ili sprečava njihovu daljnju reprodukciju.
Energija lampe od 30 mWs/cm2 uništava oko 99% svih uobičajenih vrsta bakterija u vodi.
UV lampe se sastoje od kućišta u kojem oko lampe prolazi voda u cevčicama od kvarcnog stakla. Radni vek lampe je oko 8000 h. Velike su prednosti ovakvih sterilizatora i njihova upotreba u akvaristici je u porastu.
Opširnije...