Ideja za pico reef je dosla tako sto sam morao da prodam svoj prvi morski akvarijum,u koji sam bio bas zaljubljen I fasciniran,a takodje nisam mogao da se odvojim od svojih omiljenih korala Mushrom-a,poceo sam da istrazujem,citam I razmenjujem iskustva o nekom manje zahtevnom akvarijumu,koji je pogodan za gajenje ovih predivnih korala.
Prvo sam se odlucio za izradu akvarijuma,odnosno odredjivanju dimenzija,nacinu filtracije,osvetljenja,posto sam znao sta cu drzati od zivog sveta.Zeleo sam da smanjim troskove sto je moguce vise,a da ceo system koji pokusavam da stvorim funkcionise kako treba.I tada je dosla ideja za jedan mali reef akvarijum,koji cu pokusati da opisem u daljem tekstu…
Akvarijum:Dimezije su 25x30x25 (duzina,visina,sirina).U sklopu akvarijuma je odradjena hauba od 5 cm,sto znaci da nivo vode ide na 25 cm,a 5 cm je proctor za malu haubu t.j. osvetljenje.Staklo od koga je radjen akvarijum je 6mm.
Filtracija: Odradjena je u samom akvarijumu,celom duzinom poslednje strane akvarijuma.Filter ima dve komore.Voda iz akvarijuma ulazi u filter preko resetke,koja je odradjena od klirita.Resetka je dimenzija 10x5 cm.Prva komora je iste duzine kao I resetka,u toj komori se nalazi filter materija,koji cine:Sera mini siporex,zivi kamen ( sitni kamencici),skeleti tvrdih korala.Druga komora je 15 cm I iz te komore voda se vraca u akvarijum.Taj process je omogucen pomocu Atman pumpe od 450l/h.Dodatnu Stream pumpu ne koristim,samo pumpu iz filtera,koja je postavljena tako,odnosno nastavcima je omoguceno da se povrsina vode “talasa”,radi bolje razmene gasova.Koralima koje cuvam nije neophodan jak protok vode,tako da pumpa koju koristim je sasvim dovoljna.
Za ovako mali akvarijum nije potrebna velika kolicina zivog kamena,pa je moja preporuka da se uzme sto kvalitetniji,odnosno SVEZ kamen,na svojih 15l imam oko 1,5 kg.
Postavlja se I pitanje da li je potreban Skimmer za ovako mali system??? Moja zapazanja su da skimmer,ukoliko se sistem ne optereti i ukoliko su zamene vode redovne, nije potreban u pico reef-u.Skimmer sam koristio I pravio poredjenja,posmatrao korale ,sa njim,bez njega I dosao do zakljucka da system funkcionise bez njega sasvim dobro.
Osvetljenje: Kao sto sam vec naveo u akvarijumu cu drzati iskljucivo Mushroom-e.Nek moja zapazanja mi govore da su mi Mushroom-I najbolje napredovali dok su bili u nekoj “senci”,tako da za osvetljenje sam izabrao Led trake I to hladno bele I toplo plave.One su povezane na adapter od 12v. Napominjem da je ovaj tip osvetljenja iskljucivo za vrste korala koja ja imam I da za neke zahtevnije korale,svetlo bi moralo da bude kvalitetnije.Interval svetla mi je 10h I to od 10 do 20h..
Zivi svet:U akvarijumu imam razlicite vrste Mushroom-a I Xeniu.Tu su jos I zvezdice,puzevi,prilepci,sto cini ovaj mali morski sistem jos zanimljivijim.
Voda: Jedno od cestih pitanja koje se postavljaju za morsku akvaristiku je I voda koja se koristi u istom.Neko koristi RO vodu,neko Destilovanu…Ja koristim takozvanu “ cesmovacu”,koja je ostajala 48h.Vodu menjam jednom nedeljeno 10%.
So: Kao sto sam vec pricao o izboru kamena,to isto vazi I za so.Uzmite sto kvalitetniju so,jer na primer 5 kg soli ce Vam trajati dugo za Vas pico reef.Na samom pakovanju ili u dogovoru sa prodavcem videcete specifikaciju za taj tip soli koju ste kupili tj koliko grama soli ide na jedan llitar vode.Salinitet odrzavate I proveravate redovno,pogotovu za pico reef.Ja sam podvukao crtu na akvarijumu gde je salinitet odgovarajuci I kada voda ispari,dodajem kolicinu vode do te crte I naj taj nacin odrzavate vas salinitet.Ja koristim Serin salinometar u obliku plovka,koji na sebi ima skalu sa koje se ocitava salinitet.
Oprema za odrzavanje: Od opreme koristim: silikonsko crevo od 2m ( sluzi za sifoniranje dna akvarijuma ),dugacku pincetu ( sluzi za pomeranje korala),obican kuhinjski sundjer ( sluzi za skidanje algi sa stakala)
Odrzavanje : Kao sto sam vec govorio vodu menjam jednom nedeljno,kada to radim,ujedno cistim I alge sa stakala,prethodno iskljucim pumpu,izvadim je I lepo operem,sa malim silikonskim crevom pokupim “ prljavstinu “ sa dna akvarijuma.Pre svega toga treba da u odredjenu posudu sipate kolicinu vode koju menjate,dodate onoliko grama soli koliko je potrebno za tu litrazu, ukljucite pumpu koja ce da mesa so I vodu I posle nekih 45 min voda je spremna za zamenu.Na samom akvarijumu pored crte za salinitet stavljena je I crta koja pokazuje koja kolicana vode se odliva prilikom zamene.
Zakljucak: Pre nego sto se odlucite za pico reef morate da budete svesni sledecih stvari I to : Da smo vrlo,vrlo ograniceni prostorom,da ne mozemo previse opterecivati tako mali sistem,jer svi znamo koliko je morska akvaristika bogata zivim svetom,da na pocetku tacno moramo znati sta zelimo drzati od zivog sveta I prema tim odrediti buduci koncept vezan za izradu akvarijuma,osvetljenja,filtracije.
Moj pico reef mi poslednjih 6 meseci pruza veliko zadovoljstvo I bas uzivam u njemu,nadam se da Vas je tekst zainteresovao,da I Vi u svom domu mozete imati “ parce” prirode jednog morskog sistema.Veliki pozdrav za sve I hvala sto ste procitali temu.